EKiPLeRiN MeKaNı
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PortalAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

kanıtlayıcı anlatımın özellikleri

YazarMesaj
--$üqrü--
SiTe SaHiBi
SiTe SaHiBi
--$üqrü--

Erkek
Mood : kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Sinsi10
Kişisil ileti : Yok..
Takımınız : kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Gs11
Paylaşım :
kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Left_bar_bleue100 / 100100 / 100kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Right_bar_bleue

Güç :
kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Left_bar_bleue100 / 100100 / 100kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Right_bar_bleue

Tecrübe :

kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Empty
MesajKonu: kanıtlayıcı anlatımın özellikleri   kanıtlayıcı anlatımın özellikleri EmptyCuma Nis. 25, 2008 5:12 pm

KANITLAYICI ANLATIM

Özellikleri:
1.İnandırma, aydınlatma, kendi görüşünü kabul ettirme amaç edinilir.
2.Kavramları tanımlama ve açıklama önemlidir.
3.Okuyucu ve dinleyiciyi ikna etmek, düşündürmek ve üzerinde durulan konudan uzaklaşmamak için bazı kelime, kelime grupları ve cümleler tekrar edilir.
4. Konuşmacı ve yazar üzerinde durduğu konuyu aydınlatmak ve düşüncelerini kabul ettirmek için örneklere başvurur.
5.Konuşmacı ve yazar konuyu aydınlatmak maksadıyla farklı kişilerin düşüncelerine müracaat eder.
6.Kelimeler ve kelime grupları gerçek anlamında kullanılır.
7.Dil daha çok göndergesel işlevde kullanılır.
8. ”Tanımlama, açıklayıcı betimleme, sınıflandırma örneklendirme, karşılaştırma, tanık gösterme, sayısal verilerden yararlanma “ gibi düşünceyi geliştirme yollarından faydalanılır.
9.Kanıtlayıcı anlatımda hitap edilen toplumun kültür düzeyi ve beklentileri önemlidir.

KANITLAYICI ANLATIM
Ortaya atılan herhangi bir konu, düşünce, görüş veya yargıyı okuyucuya (veya dinleyiciye) kabul ettirmek için başvurulan anlatım biçimine kanıtlama (ispat yoluyla anlatım) denir. Bu anlatım biçimi -genellikle- makale, deneme, fıkra, eleştiri gibi yazılı türlerle; konferans, açık oturum, münazara gibi sözlü kompozisyonlarda kullanılır.

Kanıtlamada önce, kişiye ait düşünceler (yargılar, kanaatler ...) ortaya konur, sonra bu kanaatlerin doğruluğunu ispatlayacak delillerden, belgelerden de yararlanılarak dinleyici veya okuyucu ikna edilir. Bu anlatım biçiminde bir başka üslûp olarak da önce yazarın katılmadığı zıt düşünceler söylenir sonra bunların yanlışlığı belgeleriyle ispatlanır.

kanıtlayıcı anlatımın özellikleri Emek20kefe5hh4qq9
http://www.ekipler.tr.cx

kanıtlayıcı anlatımın özellikleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-